banner seokod.pl

Sezonowe Zaburzenie Afektywne i Depresja Zimowa

Dodano: 13 lat 10 miesięcy temu
www.Bioptron.hg.pl to serwis na temat leczenia światłem przy użyciu lamp BIOPTRON. Medyczna innowacja ostatnich lat z firmy ZEPTER.
Sezonowe Zaburzenie Afektywne
Długie zimowe noce i pochmurne dni mogą wyprowadzić niektóre osoby w zły nastrój - tego typu sytuacja nazywa się sezonowym zaburzeniem afektywnym (lub SAD). Łagodniejsza wersja SAD znana jako depresja zimowa. Sezonowe zaburzenie aktywne (SAD) charakteryzuje się niezdolnością do odczuwania radości i doznawania przyjemności (depresja), oraz wzmożoną potrzebą snu, dodatkowo objawia się: głębokim zmęczeniem, zwiększonym apetytem (zwłaszcza na pokarmy bogate w węglowodany, takie jak chleb, ziemniaki, makaron itp.) co jest wynikiem przybieraniem na wadze w miesiącach zimowych.
Kto choruje na SAD?
Zaburzenie SAD dotyka najczęściej osoby mieszkające w krajach, w których miesiące zimowe są długie i ponure. Choroba występuje rzadko u osób żyjących w pobliżu równika, gdzie dzień jest długi, a pogoda bardziej słoneczna. W Kanadzie i Wielskiej Brytanii na SAD cierpi 4% populacji, a w Stanach Zjednoczonych, dla porównania, liczba chorych wynosi 2%. Częstotliwość zachorowań wzrasta w krajach położonych bliżej Arktyki, na SAD cierpi 9% populacji zamieszkującej Finlandię i prawie 10% ludzi mieszkających na Alasce. Na zaburzenie SAD może zachorować każdy w dowolnym wieku, najczęściej początek choroby przypada między 18, a 30 rokiem życia. Na SAD cierpi od 2 do 4 razy więcej kobiet niż mężczyzn.
Jaka jest przyczyna powstawania SAD?
Powszechnie uważa się, że sezonowe zaburzenie afektywne powstaje w skutek zachowania równowagi w produkcji substancji chemicznej (zwanej hormonem), która oddziałuje na obszar mózgu wyzwalający sen. Produkcja hormonu snu (zwanego melatoniną) zwykle zatrzymuje się rano w odpowiedzi na zwiększony poziom światła i startuje ponownie w nocy. Poziom hormonu snu (melatoniny) u osób cierpiących na sezonowe zaburzenie afektywne nie spada nad ranem i dlatego w dalszym ciągu czują się przez cały dzień zmęczone i śpiące.
Jakie są podstawowe objawy SAD?
Objawy zaczynają się pomiędzy wrześniem, a listopadem i utrzymują się do wiosny (tj. marca, kwietnia).
Więcej informacji znajdą Państwo pod numerem tel. 505 658 532 Obsługa cały kraj.

Podobne wpisy

Komentarze